Plastik Basınç Düşürücü ve Sabitleyici Kontrol Vanası

TYPHOON “PRPS” modeli basınç düşürücü ve sabitleme kontrol Vanası,vana giriş basıncını sabitleyerek,vana çıkış basıncını istenen değere düşüren kontrol vanalarıdır.Vana üzerinde giriş yönünde bulunan basınç sabitleme(Giriş basıncını sabitler) ve çıkış yönünde bulunan basınç düşürücü(çıkış basınç değerini istenen değere düşürerek sabit kalmasını sağlar) olarak 2 adet pilot bulunur.Basınç düşürücü ve sabitleme kontrol vanası aşağı eğimli yönlerde pompa sistemlerindeki aşırı akışı ve yüksek basıncı regüle ederek sistemin normal değerde çalışmasını sağlayarak ve değişimlerden etkilenmeden giriş ve çıkış basıncını sabit tutar.

Bağlantılarına göre mevcut çaplar

  • Basit yapısı ile kolay kullanım ve bakım
  • Düşük maliyet
  • Geniş basınç değer aralığında çalışma
  • Düşük debilerde bile kusursuz modülasyon
  • Esnek diyafram ile darbesiz açma – kapama
  • Güçlendirilmiş diyafram ve iç yayı ile tam sızdırmazlık
  • Değişik pilot vanalar kullanımı ile çok geniş kontrol uygulama alanı
  • Uygulama alanlarında yatay ve dikey pozisyonlarda çalışabilme

Ana vana şebeke hattında elektrik, pnömatik veya mekanik gibi farklı enerji kaynaklarına ihtiyaç duymadan hat basıncı ile hidrolik olarak istenen modülasyon işlemlerini gerçekleştirmek için tasarlanmış tam otomatik bir hidrolik kontrol vanasıdır.

Vana Kapama Modu

Ana vanaya bağlı pilot vanalar, vana girişindeki su basıncı vananın aktüatörüne (kontrol deposu) ulaştığında vana diyaframı üzerinde hidrolik bir kuvvet oluşturur. Oluşan bu hidrolik kuvvet, sıkı bir sızdırmazlık sağlamak için valfin diyaframını iç yay tarafından uygulanan ekstra kuvvetle birleştirir.

 

 


Vana Açma Modu

Kapalı konumdaki ana vana üzerinde bulunan pilot vananın yolu, tahliye konumuna getirilince, ana vananın diyaframı üzerindeki kontrol haznesinde bulunan basınçlı su tahliye edilir. Hat basıncı, yay kuvvetini yenecek değere ulaştığında, vana diyaframına su, alttan bir hidrolik kuvvet uygulayarak vananın tam acık konuma gelmesini sağlar

 

 


Modülasyon Modu

Ana vananın modülasyonlu konumda çalışmasını sağlayan, ana vananın aktuatorune bağlanan pilot vanalardır. Ayarlanmak istenen akış miktarı veya basınç şartlarına göre, ana vananın aktuatorundeki (kontrol haznesi) akışkanın basıncını sürekli kontrol ederek modülasyonlu konumda çalışmasını sağlar.